Lastrykowa palisada jako wykończenie tarasu

Przydomowy taras to jedno z najchętniej wykorzystywanych miejsc w ogrodzie. To miejsce rodzinnych spotkań, wypoczynku, a także rekreacji. Tarasy, bez względu na swoje rozmiary i kształt, zwykle są posadowione ponad poziomem gruntu. Dzięki temu nie grozi im zalewanie wodami opadowymi, możliwe również jest łatwe wyjście na taras wprost z pokoju dziennego. Aby taras był przyjazny i bezpieczny wszystkim użytkownikom, konieczne jest wykończenie jest obrzeża. Jak najlepiej to wykonać?

Krawędź tarasu – dlaczego warto ją wykończyć?

Wiele względów przemawia za tym, aby zadbać o należyte wykończenie tarasu posadowionego na ziemi. Wykorzystanie do tego celu lastrykowych palisad jest nie tylko szybkie w wykonaniu, ale również bardzo łatwe do zastosowania, a one same dostępne są w atrakcyjnych cenach.

  • Estetyka – niczym nie wykończona krawędź betonowego tarasu nie jest zbyt ładna. Z biegiem czasu beton będzie mógł kruszeć oraz pokrywać się wykwitami soli i zarastać mchem. Wilgoć dostająca się do jego wnętrza, zimą będzie zamarzać i od środka rozsadzać konstrukcję tarasu. Efektem tego mogą być odpadające płytki lub widoczne na powierzchni pęknięcia.
  • Bezpieczeństwo – niezabezpieczona niczym krawędź tarasu, szczególnie tego wysokiego, jest bardzo niebezpieczna dla dzieci, jak i osób dorosłych. Upadek z wysokiego tarasu może się skończyć nawet złamaniem kończyn. Aby do tego nie doprowadzić, konieczne jest takie wykończenie tarasu, które w jasny sposób będzie sygnalizować jego krawędź i ograniczać uskok, np. wystającym ponad powierzchnię tarasu obrzeżem.
  • Funkcjonalność – lastrykowa palisada oferuje wiele możliwości praktycznego wykorzystania jej. Jedna z tych opcji to wykonanie z palisad obrzeży dla schodów. W przypadku wyżej posadowionych tarasów, mogą one utworzyć bardzo komfortowe w użytkowaniu schody tarasowe.

Inne zastosowania palisad lastrykowych

Lastrykowe palisady znajdą również wiele innych zastosowań w każdym ogrodzie. Z ich pomocą można niwelować różnice w wysokości terenu, wykonywać obrzeża rabat i skalniaków, a także w ciekawy sposób aranżować ogólną przestrzeń ogrodu.

Poznaj zalety palisad z lastryka

Lastryko to materiał bezpieczny dla człowieka i ekologiczny w procesie produkcji. Lastryko powstaje z drobnych kamieni bazaltowych, dla których spoiwem jest cement. Do lastryka można dodawać różnego rodzaju pigmenty, modyfikując kolor uzyskanego materiału. Jedna z niepodważalnych zalet lastryka to bardzo duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, a także działanie czynników atmosferycznych. Powierzchnia galanterii ogrodowej wykonane z lastryko może by c szlifowana na gładko lub śrutowana. Dzięki temu bez trudu dopasujemy rodzaj materiału do swoich potrzeb i projektu zagospodarowania ogrodu.

Jak osadzać palisady z lastryko?

Montaż lastrykowych palisad nie jest skomplikowany. Istnieją dwie metody ich osadzania w ziemi.

  1. Wkopanie w grunt – to najprostszy sposób na ustawienie palisad z lastryko w ziemi. Należy wykopać rowek, w którym ustawiamy obok siebie pojedyncze słupki palisad. Następnie obsypujemy je ziemią, zagęszczamy ją i gotowe.
  1. Zabetonowanie – znacznie trwalszym i solidniejszym sposobem montażu palisad lastrykowych jest osadzenie ich na betonowym fundamencie. W tym celu również wykopujemy rowek w ziemi, jednak głębszy i szerszy niż w pierwszym przypadku. Na jego dnia rozkładamy warstwę betonu, formują na środku tzw. grzbiet. Następnie na uzyskanym w ten sposób „wale” układamy obok siebie palisady, wciskając je w beton, który szczelnie je otuli. Po jego zastygnięciu całość obsypujemy ziemią.

Poznaj praktyczne zastosowania palisad lastrykowych

Palisady z lastryko znajdą zastosowanie w każdym ogrodzie, bez względu na jego wielkość i formę. Palisady lastrykowe mogą być stosowane jako:

  • wykończenia tarasów, tworząc dla nich obrzeża i cokoliki lub schody,
  • obrzeża skalniaków i rabat kwiatowych,
  • krawężniki alejek i podjazdów,
  • umocnienia tarasów i skarp ziemnych,
  • zabezpieczania roślin przed przypadkowym skoszeniem.

Konserwacja i pielęgnacja lastryko

Jednym z głównych powodów, przemawiających za wyborem lastrykowych palisad, jest łatwość utrzymania ich w idealnej czystości. Gładka powierzchnia lastryko utrudnia wnikanie do środka wilgoci i brudu, a tym samym rozwijania się różnego rodzaju form życia biologicznego, w tym mchów i powstawania wykwitów. Również czyszczenie lastryko jest bardzo proste – wystarczy od czasu do czasu spłukać je mocniejszym strumieniem wody – z węża lub myjki ciśnieniowej.

Zapraszamy do kontaktu zakładka kontakt .