Stopnie blokowe z lastryko – solidne schody na lata

Schody to bardzo ważny element konstrukcji obiektu. Oprócz tego że umożliwiają bezpieczną komunikacje w kierunku pionowym, mogą również być ciekawym elementem architektury domu lub mieszkania. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów i konstrukcji schodów wewnętrznych i zewnętrznych. Są to schody drewniane, prefabrykowane, monolityczne, jak również schody blokowe. Te ostatnie przeznaczone są stricte do użytku zewnętrznego.

Co to są schody blokowe?

Co należy rozumieć przez określenie schody blokowe? Czy są to schody dedykowane do budynków wielorodzinnych, tzw. bloków mieszkalnych? Oczywiście że nie. Schody blokowe to takie, które są wykonane z jednego, dużego elementu monolitycznego – bloku. Tak jak można spotkać blok wyciosany z kamienia, tak samo na rynku występują bloki lastryko. Są to specjalne odlewy z lastryko, których wielkość, kształt i rozmiar zostały specjalnie dopasowane, by mogły pełnić rolę schodów.

Jak buduje się schody blokowe z lastryko?

Niepodważalną zaletą schodów blokowych z lastryko jest łatwość ich montażu. Pojedynczy blok lastryko ma formę prostopadłościanu. Kilka takich elementów może być wykorzystanych do tego, aby ułożyć z nich schody. W tym celu wystarczy umieścić pojedyncze bloki na sobie. Ich idealnie równa i gładka powierzchnia zapewnia stabilność montażu, która dodatkowo jest wzmacniana sporą masą własną. Monolityczny blok z lastryko może bowiem ważyć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. To bardzo dużo, należy jednak pamiętać z jakich materiałów wykonane są schody blokowe z lastryko. Jest to drobny kamień bazaltowy, łączony zaprawą cementowa i polerowany na gładko lub śrutowany. Aby uzyskać kolor inny niż w odcieniach szarości, do lastryko można dodać naturalne pigmenty mineralne.

Sprawdź jak powstają stopnie blokowe z lastryko

Sposób produkcji takich schodów nie jest skomplikowany. Do specjalnych form wykonanych z drewna lub silikonu wlewa się masę lastrykową. Przypomnijmy że jest ona tworzona z drobnego kamienia bazaltowego,marmurowego, granitowego, spoiwa cementowego i ewentualnych barwników, czyli pigmentów. Po zastygnięciu lastryko, blok jest wyjmowany z formy i poddawany procesowi wykończenia powierzchni.

  1. Polerowanie – schody blokowe z lastryko mogą mieć powierzchnię gładką. Do jej uzyskania każda strona bloku jest szlifowana, a następnie polerowana.
  1. Śrutowanie – jeśli schody blokowe z lastryko mają nam służyć na zewnątrz budynku, warto aby zapewniały jak najwyższe bezpieczeństwo poruszania się po nich. W tym celu powierzchnia schodów może być poddana procesowi śrutowania. Efektem tego jest delikatna chropowatość, powstająca na całej ich powierzchni. Dzięki niej, możemy uzyskać o wiele lepszą przyczepność podczas chodzenia po mokrych stopniach.

Stopnie blokowe z lastryko – gdzie można je stosować?

Przeznaczeniem lastrykowych schodów blokowych jest otoczenie budynku. Idealnie sprawdzają się na zewnątrz. Są odporne na warunki atmosferyczne, mrozoodporne, a do tego bardzo proste w utrzymaniu czystości. Należy również wspomnieć o bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne, jaką posiadają zewnętrzne schody blokowe z lastryko. Nawet upadek ciężkiego przedmiotu na taki stopień, nie spowoduje jego pęknięcia. Ewentualną konsekwencją może być niegroźny, powierzchniowy odprysk materiału.

W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się blokowe stopnie z lastryko?

  • Schody wejściowe – jeden, dwa lub trzy stopnie prowadzące do wejścia do budynku, mogą być wykonane właśnie z bloków lastryko. Ustawione jeden na drugim, zapewnią nie tylko dużą estetykę obiektowi, ale okażą się praktyczne w codziennym użytkowaniu.
  • Schody tarasowe – wysoko położone tarasy powinny mieć własne zejście do ogrodu. Zamiast budować je z betonu lub kostki brukowej, można postawić na sprawdzone, gotowe rozwiązania. Jednym z nich są właśnie schody blokowe z lastryko. Bardzo stabilne, a przy tym ciężkie i dostępne w wielu rozmiarach.
  • Pomosty i podwyższenia – ogrody mogą być aranżowane na wiele sposobów. Zależnie od naturalnego ukształtowania terenu, w ogrodzie mogą występować różnego rodzaju podwyższenia i tarasy. Aby bezpiecznie się na nie wspiąć, warto wykonać komfortowe schody. Te z gotowych bloków lastrykowych są niezwykle wygodne i trwałe, a ponadto szybkie i proste w montażu. Będą służyć długo i niezawodnie latami, a ich konserwacja ograniczy się do mycia wodą kilka razy w roku.

Zapraszamy do kontaktu zakładka kontakt .